XƏBƏRLƏR Arxiv 2479 Çap et
20.07.2020 / Mühüm hadisələr Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşı Harvard Universitetinin sertifikatlarına layiq görülüb
AMEA-nın akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun “Ekotoksikologiya” laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Fərhad Rüstəmov dünyanın məhşur universitetlərindən biri olan Harvard Universitetində (ABŞ) distant olaraq 2 kursu başa vurub və sertifikatlara layiq görülüb. Neyroelmin əsasları: neyronun elektrik xüsusiyyətləri (Fundamentals of Neuroscience Part 1: The Electrical Properties of the Neuron) və  Neyroelmin əsasları: neyronlar və şəbəkələr (Fundamentals of Neuroscience Part 2: Neurons and Networks) kurslarını uğurla başa vuran gənc alim bildirib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar dünyanın bəzi məhşur universitetləri müxtəlif elmi istiqamətlərdə pulsuz distant təhsil kursları təşkil edirlər. Belə ki, bu kurslarda online videomühazirələr, dünyanın məhşur universitetlərinin elmi nəşrləri, öyrənilən elm sahəsinə uyğun interaktiv diaqramlar, kursun materiallarına əsasən aparılmış eksperimental, kliniki və tətbiqi işlərin videogörüntüləri, təcrübi məşğələlərin video görüntüləri mövcuddur.  F.Rüstəmov onu da qeyd edib ki, elmin bu istiqamətində tədqiqatlara dair Nobel mükafatı almış məhşur alimlərin müsahibələri, sınaq testlərinin yer aldığı kurslarda distant təhsil almaq üçün ingilis dili səviyyəsi çox yüksək səviyyədə olmalıdır.
F. Rüstəmov eləcə də bildirib ki, online etibarlılıq şifrəsi olan beynəlxalq sertifikatlar dünyanın hər yerində tanınır.

НОВОСТИ Архив 2480 Çap et
20.07.2020 / Важные события Сотрудник Института физиологии был удостоен сертификата Гарвардского университета
Младший научный сотрудник лаборатории «Экотоксикология» Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА Фархад Рустамов завершил два курса дистанционного обучения в Гарвардском университете (США) и был удостоен сертификата.
Молодой ученый, успешно завершивший курсы «Основы нейронауки: электрические свойства нейронов» и «Основы нейронауки: нейронные сети», сообщил, что в связи с пандемией коронавируса некоторые известные университеты мира организуют бесплатные дистанционные обучающие курсы по различным научных отраслям. На этих курсах представлены онлайн видео-лекции, научные публикации известных университетов мира, интерактивные диаграммы, видеозаписи экспериментальных, клинических и прикладных работ на основе материалов курса, а также видеозаписи экспериментов.
Ф.Рустамов отметил, что для прохождения дистанционных курсов, на которых представлены интервью с лауреатами Нобелевской премии и экспериментальные тесты, необходимо в совершенстве владеть английским языком. Международные сертификаты признаются во всем мире.