XƏBƏRLƏR Arxiv 2770 Çap et
10.12.2021 / Görüşlər Fiziologiya İnstitutu ilə Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin birgə layihəsi çərçivəsində görüş keçirilib
Dekabrın 10-da AMEA-nın Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsi ilə birgə layihə çərçivəsində İşçi qrupun iclası keçirilib. Koronavirus pandemiyası ilə bağlı Respublikada epidemioloji vəziyyətin təhlilinə həsr edilmiş iclasda Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru Ulduz Həşimova və Tibbi Xidmət Mərkəzi rəhbərinin müavini İsmayıl Əfəndiyev iştirak etmişlər. Layihə üzrə ilin birinci yarısında həyata keçirilmiş birgə tədqiqatların yekunlarına dair konstruktiv fikir mübadiləsi aparılmış, bu cür əməkdaşlığın perspektivliyi vurğulanmışdır. Layihənin virusa qarşı immun cavabının fərdi səviyyədə xüsusiyyətlərinin qiymətləndirilməsinə yönəlmiş ideyasının vacibliyi xüsusi olaraq qeyd olunub və bunun proqnostik meyarların, müalicə protokollarının işlənməsində mühüm əhəmiyyətinin olacağı bildirilib.
Tədbirdə hər iki təşkilat arasında akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri, o cümlədən birgə elmi seminarların keçirilməsi, gənc mütəxəssislər üçün tematik mühazirələrin təşkil olunması müzakirə olunub.

НОВОСТИ Архив 2767 Çap et
10.12.2021 / Встречи Прошла встреча в рамках совместного проекта между Институтом Физиологии и Управлением медицинской службы Государственного Таможенного Комитета
В рамках совместного проекта Института Физиологии им. академика Абдулла Караева и Управления медицинской службы Государственного Таможенного Комитета по изучению эпидемиологической ситуации в Азербайджане связи с короновирусной пандемией 10 декабря в Институте Физиологии прошла встреча рабочей группы с участием генерального директора Института физиологии Улдуз Гашимовой и заместителя начальника Управления медицинской службы Государственного Таможенного Комитета Исмаила Эфендиева. На встрече прошёл конструктивный обмен мнениями по итогам первого полугодия проведенных совместных работ, которые показали перспективность подобного сотрудничества. Особо была отмечена важность идеи проекта, нацеленная на оценку особенностей иммунного ответа на индивидуальном уровне, что необходимо для разработки прогностических критериев и лечебных протоколов.
На встрече обсуждались также перспективы расширения и углубления академического сотрудничества между обеими организациями, в частности путем проведения совместных научных семинаров и организации тематических лекций для молодых специалистов.