XƏBƏRLƏR Arxiv 2770 Çap et
10.12.2021 / Görüşlər Fiziologiya İnstitutu ilə Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin birgə layihəsi çərçivəsində görüş keçirilib
Dekabrın 10-da AMEA-nın Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsi ilə birgə layihə çərçivəsində İşçi qrupun iclası keçirilib. Koronavirus pandemiyası ilə bağlı Respublikada epidemioloji vəziyyətin təhlilinə həsr edilmiş iclasda Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru Ulduz Həşimova və Tibbi Xidmət Mərkəzi rəhbərinin müavini İsmayıl Əfəndiyev iştirak etmişlər. Layihə üzrə ilin birinci yarısında həyata keçirilmiş birgə tədqiqatların yekunlarına dair konstruktiv fikir mübadiləsi aparılmış, bu cür əməkdaşlığın perspektivliyi vurğulanmışdır. Layihənin virusa qarşı immun cavabının fərdi səviyyədə xüsusiyyətlərinin qiymətləndirilməsinə yönəlmiş ideyasının vacibliyi xüsusi olaraq qeyd olunub və bunun proqnostik meyarların, müalicə protokollarının işlənməsində mühüm əhəmiyyətinin olacağı bildirilib.
Tədbirdə hər iki təşkilat arasında akademik əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri, o cümlədən birgə elmi seminarların keçirilməsi, gənc mütəxəssislər üçün tematik mühazirələrin təşkil olunması müzakirə olunub.

NEWS Archive 2766 Çap et
10.12.2021 / Meetings Meeting was held within the framework of a joint project between the Institute of Physiology and the Medical Service Department of the State Customs Committee
On December 10, a meeting of the Working Group within the joint project with the Medical Service Department of the State Customs Committee held at the Institute of Physiology named after Academician Abdulla Garayev of Azerbaijan National Academy of Sciences. Director General of the Institute of Physiology Ulduz Hashimova and Deputy Head of the Medical Service Center Ismail Afandiyev took part in the meeting dedicated to the analysis of the epidemiological situation in the country in connection with the coronavirus pandemic. At the meeting there was a constructive exchange of views on the results of the first six months of joint work, which showed the prospects for such cooperation. The importance of the project idea, aimed at assessing the features of the immune response at the individual level, which is necessary for the development of prognostic criteria and treatment protocols, especially noted. Prospects for expanding academic cooperation between the two organizations were discussed at the event, including the holding of joint scientific seminars and thematic lectures for young professionals.